Parodontitida
Parodontitida je onemocnění závěsného aparátu zubu neboli parodontu. Paradontititda jako taková je onemocnění vzniklé z neléčeného zánětu dásní, kdy onemocnění přechází na další tkáně. Může se týkat jak pouze jednotlivých zubů, tak i celého chrupu, a může probíhat desítky let, ale v agresivní formě i jen několik málo roků. Pokud se neléčí, vždy končí ztrátou chrupu.
Velmi významným faktorem, který obecně oslabuje obranyschopnost dásní, je navíc kouření. U kuřáků tak parodontitida nejen snáze vzniká, ale i výsledky léčby již probíhajícího onemocnění jsou podstatně horší než u nekuřáků.
Jak se parodontitida projevuje?
Prvním krokem k parodontitidě je již zmiňovaná nedostatečná hygiena a s ní spojený, mimo jiné, i častý zápach z úst. Druhá fáze je zánět dásní, který se projevuje krvácením, zarudnutím a otokem dásně.
Je však zcela zásadní zánět dásní nezanedbat - s pomocí dentální hygienistky nebo stomatologa je totiž velmi dobře odstranitelný, zatímco pokud se neléčí, může časem přejít v parodontitidu, V "konečné" fázi parodontitidy se zuby začínají rozestupovat a viklat a následně, vlivem ztráty kosti a jejich závěsného aparátu, vypadnou.
Pravidelná důkladná hygiena, odstranění plaku a zubního kamene dokáže většinou celý parodontologický proces zastavit a nebo výrazně zpomalit. Základem léčby je vždy především náprava každodenní ústní hygieny a odstranění bakteriálního zubního plaku, které je otázkou pravidelného, správného a velmi pečlivého čištění zubů. Odstranit se musí také naddásňový i poddásňový zubní kámen a místa, kde se ve zvýšené míře zachytává zubní plak - tedy kazy, převislé výplně či protetika se spárami.
Parodontóza může v případě neléčení dlouhou dobu bez potíží přetrvávat, ale nakonec může být příčinou ztráty zubu, který je bez kazu a dalších poškození.
Příznaky jako krvácení dásní, zápach z úst, citlivost odhalených krčků vás mohou upozornit, že něco není v pořádku.
Pravidelná důkladná hygiena, odstranění plaku a zubního kamene dokáže většinou celý parodontologický proces zastavit a nebo výrazně zpomalit.
Tento obor je úzce spjat s dentální hygienou a eventuelně hloubkovými kyretážemi (odstraňování zubního kamene z pod dásní) a dalšími chirurgickými zákroky.
Nejvíc pomáhá prevence
Z výše uvedeného vyplývá, že ve všech ohledech nejlepší a nejsnazší je soustředit se na to, aby parodontitida vůbec nevznikla. Jedinou prevencí je správná ústní hygiena prováděná každodenně v domácím prostředí a dvakrát ročně pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa a dvakrát až třikrát do roka také návštěvy dentální hygienistky.
Ta nejen zhodnotí stav chrupu a vyčistí jej tak, jak to ani při dodržování sebelepší ústní hygieny nelze doma zvládnout, ale poradí také, jak správně zuby běžně čistit a jaké pomůcky používat. Čistý chrup se nejen nezkazí, ale neumožní ani vznik parodontitidy.
Zdroj foto: Nazuby.cz